Kampinoski Park Narodowy: atrakcje 

2 min czytania

kampinoski park narodowy atrakcje

Puszcza Kampinoska, znana również jako Kampinoski Park Narodowy, jest ogromnym obszarem chronionym prawnie, położonym w pobliżu Warszawy, na terenie Mazowsza. Jest to doskonałe miejsce na weekendowe wyprawy wychodzące ze stolicy. Przygotowaliśmy dla Was listę najbardziej fascynujących lokalizacji, które według nas, są niezbędne do odwiedzenia podczas odkrywania tajemnic Parku.

1. Palmiry Pamięci — muzeum i miejsce spoczynku

Jest to miejsce, gdzie odkrywamy przestępstwa popełnione podczas II Wojny Światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej. Ekspozycja jest przygotowana z dużą dbałością o szczegóły. Nowoczesna architektura budynku współgra z dobrze opisanymi eksponatami w gablotach. Wykorzystano też elementy multimedialne. To miejsce inspiruje do zastanowienia się i edukuje nas o kolejnym smutnym fragmencie historii.

Jesteś, ciekaw co oferuje Kampinoski Park Narodowy – atrakcje?

2.  Łużowa Góra– kładka i świata nietoperzy

Łużowa Góra, do niedawna uznawana za najwyższy punkt Kampinosu (100,6 m n.p.m.), jest jednym z najlepiej zachowanych obszarów wydmowych o formie parabolicznej. Przez ten obszar prowadzi ścieżka edukacyjna, której część została wyposażona w drewnianą kładkę z miejscami do siedzenia. Możemy nią dotrzeć do schronienia miejscowych nietoperzy — budynku, który niegdyś pełnił funkcje wojskowe w czasach zimnej wojny, a teraz został przekształcony w azyl dla tych ssaków na zimę.

3. Polana Motylkowa — drewniana ścieżka

To jest następne miejsce w Kampinoskim Parku Narodowym, gdzie można przechadzać się po drewnianych ścieżkach. Zostały one tu zaprojektowane w celu ochrony terytorium zamieszkanego przez rzadkie typy motyli dziennych, które mogą być częściowo zalane w sezonie deszczowym. Jest to część ścieżki dydaktycznej „Dookoła Opalenia”.

Kampinoski Park Narodowy — ciekawostki.

4. Opaleń – obszerna przestrzeń do rekreacji

Zakazane jest rozpalanie ogniska w lesie? Tu jest dozwolone! Właściwie, to jest nawet zalecane, ponieważ KPN specjalnie stworzył dla odwiedzających park narodowy odpowiednie miejsca na ogniska wraz z altanami. Czasami można nawet znaleźć drewno! Teren polany jest bardzo rozległy, więc jest tu dużo miejsca na grę w piłkę, bieganie, relaks na hamaku czy siedzenie przy ognisku.

5. Ścisła strefa ochronna Cyganka – kładki

Innym miejscem w Kampinosie wyposażonym w drewniane platformy jest sekcja Ścieżki edukacyjnej „Do Karczmiska”. Przejście prowadzi przez łąkę, grąd, łęg, las bagienny i bór sosnowy. Dzięki kładkom możemy bez problemu przemierzyć bagienne fragmenty trasy.

6. Most Zaborowski – drewniany skarb Kampinosu

Tutaj skupiamy się na najdłuższym mostku w Kampinosie – Zaborowskim. Przeprowadza on przez Kanał Zaborowski i przecina rejon ochrony ścisłej w Kalisku. Jest to wyjątkowe miejsce na przechadzkę niezależnie od pory roku.

7. Grochalskie Piachy — kampinoska pustynia

To miejsce w Kampinoskim Parku Narodowym zaskakuje i uwodzi swoją tajemniczością. Imponujący obszar piasku, który stopniowo jest kolonizowany przez las, może w ciągu kilkudziesięciu lat całkowicie zniknąć. Więcej na temat tej unikalnej pustyni w Kampinosie znajdziecie w artykule: Pustynia nieopodal Warszawy.

Zobacz także: Kampinoski Park Narodowy — atrakcje dla dzieci

8. Dworek Batorówka

To miejsce w Kampinosie może zaskoczyć – węgierska „osada” otoczona przez las. Batorówka to mały park tematyczny, który celebruje kulturę, muzykę, motywy i historię Węgier. Powstał dzięki pasji właściciela dworu do wszystkiego, co węgierskie. Można tam podziwiać różne zwierzęta, skosztować węgierskich potraw, a także odwiedzić dom pełen węgierskich elementów, tradycji i pamiątek.

9. Porzucone siedlisko leśnika

Nieopodal Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się porzucone siedlisko leśnika, które w ostatnim czasie zyskało na popularności. To miejsce stało się znane dzięki licznym filmom i serialom, które tu kręcono. Zlokalizowane jest w malowniczym otoczeniu, idealnym na spacer — w sam raz, aby oderwać się od miejskiego zgiełku.

10. Powstańczy Dąb 1863

Ta imponująca struktura naturalna liczy już sobie ponad dwa i pół wieku. Mówimy o dębie szypułkowym, który wznosi się na polanie Wystawa w pobliżu wsi Bieliny w Kampinosie. Drzewo mierzy 18 metrów wysokości i ma obwód 420 cm! W czasie powstania styczniowego, na jego gałęziach Kozacy z carskiej Rosji wieszali powstańców, którzy walczyli w bitwie pod Zaborowem Leśnym i potyczce pod Górkami.

11. Twierdza „Zamczysko”

W głębi lasu możemy natknąć się na ślady pozostawione przez naszych dalekich przodków. Tutaj mamy dobrze zachowane pradawne grodzisko, otulone podwójnym pierścieniem nasypów i dwoma fosami! Na miejscu zbudowano również drewnianą konstrukcję, którą można przemierzyć i podziwiać fragmenty słowiańskiej historii Kampinosu.